Uprawnienia zawodowe: |
Poziom kompetencji absolwenta studiów drugiego stopnia na kierunku logopedia z audiologią jest zgodny z europejskimi standardami kształcenia logopedów. Absolwent dysponuje nowoczesną, interdyscyplinarną wiedzą i aktualną terminologią dotyczącą biologicznych, psychologicznych i lingwistycznych prawidłowości funkcjonowania człowieka (szczególnie w zakresie zachowań językowych), rozwoju mowy, diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń mowy i słuchu, wczesnej interwencji logopedycznej oraz profilaktyki zaburzeń mowy, słuchu i głosu. Jest przygotowany do diagnozowania i prowadzenia terapii zaburzeń mowy i słuchu oraz do kształtowania i korygowania emisji głosu oraz techniki mówienia zgodnie z aktualnymi standardami. Absolwent może również kompetentnie prowadzić diagnozę i terapię logopedyczną osób ze sprzężonymi zaburzeniami rozwojowymi i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Absolwent jest zdolny do pełnienia funkcji wychowawczych i opiekuńczych, wspierania rozwoju uczniów i zaspokajania ich szczególnych potrzeb edukacyjnych. Jest również przygotowany do współpracy z nauczycielami, psychologami, pedagogami, lekarzami (audiologami, foniatrami, otolaryngologami, pediatrami, psychiatrami, neurologami) i innymi specjalistami oraz opiekunami swoich podopiecznych w celu zapewnienia im odpowiedniego wsparcia.
Absolwent studiów uzyskał pełne przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela logopedy, rozpoczęte na studiach I stopnia, wymagane rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019, poz. 1450, ze zm., zał. 3), w tym: przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne (włącznie z praktyką), przygotowanie merytoryczne w zakresie logopedii, przygotowanie dydaktyczno-metodyczne. Zrealizował również określoną w wymaganiach standardu liczbę godzin praktyk zawodowych.
Absolwent studiów logopedia z audiologią jest przygotowany do diagnozowania i prowadzenia terapii zaburzeń mowy i słuchu w placówkach oświatowych (przedszkolach, szkołach, poradniach psychologicznopedagogicznych) i placówkach ochrony zdrowia typu ambulatoryjnego (poradnie logopedyczne, audiologiczne, foniatryczne, otolaryngologiczne) oraz w placówkach medycznych o charakterze zamkniętym (szpitale, kliniki, instytuty). Może podjąć pracę w placówkach pomocy społecznej i fundacjach. Ukończenie studiów umożliwia podjęcie pracy w rozgłośniach radiowych, stacjach telewizyjnych, instytucjach kulturalnych i kulturalno-oświatowych, a także innych instytucjach zatrudniających osoby zawodowo posługujące się głosem i wymagające doskonalenia sprawności językowych i słuchowych. Absolwent studiów magisterskich może podjąć pracę w prywatnych gabinetach – logopedycznych, audiologicznych, protetyki słuchu. Może również założyć własną prywatną praktykę logopedyczną.
Absolwent jest przygotowany do prowadzenia badań naukowych i kontynuowania edukacji na studiach trzeciego stopnia (w szkole doktorskiej).
|