Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

logopedia z audiologią, stacjonarne I stopnia

Informacje o programie studiów

Kod: L-L-LS
Nazwa: logopedia z audiologią, stacjonarne I stopnia
Tryb studiów: stacjonarne
Rodzaj studiów: I stopnia
Czas trwania: 3-letnie, ilość semestrów: 6
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane w ramach wszystkich toków nauczania programu (w przypadku tego programu zdefiniowano tylko jeden możliwy tok nauczania). Kierunki: logopedia z audiologią
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane tylko w ramach niektórych toków nauczania programu (związane z konkretnymi etapami). Kierunki do
wyboru:
(brak)
Jednostki organizacyjne oferujące ten program studiów Jednostki: Wydział Filologiczny (od 21/22) [ inne programy w tej jednostce ]

Jeśli interesują Cię konkretne, indywidualne wymagania, jakie musisz spełnić na aktualnym etapie studiów, to zajrzyj do modułu zaliczeń etapów:

moje zaliczenia etapów

Główny tok nauczania

Dodatkowe informacje

Warunki przyjęcia:

świadectwo dojrzałości i rozmowa kwalifikacyjna

Możliwe do uzyskania certyfikaty:
  • Licencjat - Logopedia z audiologią
Uprawnienia zawodowe:

Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku logopedia z audiologią jest przygotowany do diagnozowania i prowadzenia terapii zaburzeń mowy i słuchu, a także do kształtowania i korygowania emisji głosu oraz techniki mówienia. Posiada umiejętności posługiwania się interdyscyplinarną wiedzą dotyczącą biologicznych, psychologicznych i lingwistycznych prawidłowości funkcjonowania człowieka (szczególnie w zakresie zachowań językowych), patologii mowy i słuchu, terapii i rehabilitacji. Absolwent posługuje się technologią informacyjną w zakresie ogólnym, a także potrafi wykorzystać ją w procesie diagnostyczno-terapeutycznym.

Na studiach I stopnia absolwent zrealizował część wymagań określonych w standardzie kształcenia nauczycieli logopedów określonym w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019, poz. 1450, ze zm., zał. 3) tj. :

1. Przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne:

- Ogólne przygotowanie psychologiczne – 45 godz. (6 ECTS);

- Ogólne przygotowanie pedagogiczne – 60 godz. (7 ECTS);

- Praktyka pedagogiczna – 30 godz. (2 ECTS).

3. Przygotowanie merytoryczne w zakresie logopedii – 690 godz. (50 ECTS).

4. Przygotowanie dydaktyczno-metodyczne – 300 godz. (22 ECTS)

5. Praktyki zawodowe – co najmniej 240 godz. (8 ECTS) w placówkach systemu oświaty – szkołach i/lub przedszkolach.

Absolwent jest zdolny do pełnienia funkcji wychowawczych i opiekuńczych, wspierania rozwoju uczniów i zaspokajania ich szczególnych potrzeb edukacyjnych. Jest również przygotowany do współpracy z nauczycielami, psychologami, pedagogami, lekarzami (audiologami, foniatrami, otolaryngologami, pediatrami, psychiatrami, neurologami) i innymi specjalistami oraz opiekunami swoich podopiecznych w celu zapewnienia im odpowiedniego wsparcia.

Studia umożliwiają zdobycie kwalifikacji pozwalających na zatrudnienie w placówkach ochrony zdrowia typu ambulatoryjnego (poradnie logopedyczne, poradnie audiologiczne, foniatryczne, otolaryngologiczne), placówkach pomocy społecznej, w rozgłośniach radiowych i telewizyjnych, placówkach kulturalnych i innych placówkach zatrudniających osoby zawodowo posługujące się głosem a także w prywatnych gabinetach logopedycznych.

Duża liczba godzin praktyk zawodowych, odbywanych w różnorodnych placówkach, wszechstronnie przygotowuje absolwenta do podjęcia licznych aktywności związanych z wykonywaniem zawodu.

Absolwent studiów licencjackich jest przygotowany do ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz podjęcia studiów drugiego stopnia i studiów podyplomowych.

Dalsze studia:

Możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia i na studia podyplomowe.

kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-5bf0dd92a (2025-03-17)