Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Polityka gospodarcza E-E-LS-O.17
Ćwiczenia (CW) Semestr zimowy 2022/2023

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Sposób weryfikacji efektów kształcenia: 2 zaliczenia pisemne: test + pytania otwarte,
aktywność na zajęciach
Uwagi: Zajęcia są realizowane stacjonarnie.
Informacje i materiały dydaktyczne (w tym prasa) są udostępniane za pośrednictwem MS Teams
Literatura:

Literatura podstawowa:

D. Rosati, Podstawy polityki gospodarczej, Wyd. SGH, Warszawa 2017 (dostępne za pośrednictwem ibuk.pl z konta BG UMCS)

Polityka gospodarcza, B. Winiarski, red. A. Niegowska, Wyd. PWN, Warszawa 2020 (dostępne za pośrednictwem ibuk.pl z konta BG UMCS)

E. Kryńska, E. Kwiatkowski, Polityka państwa wobec rynku pracy: idee ekonomiczne a rzeczywistość, w: Polityka Społeczna, nr 5-6/2010; https://www.ipiss.com.pl/wp-content/uploads/downloads/2012/10/ps_5-6_2010_e_krynska_e_kwiatkowski.pdf

Założenia polityki pieniężnej na(bieżący)rok, NBP, http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/polityka_pieniezna/dokumenty/zalozenia.html

Prasa - sekcja ekonomiczna (dostęp do wersji pełnotekstowych za pośrednictwem bazy EMIS)

Literatura anglojęzyczna:

The Core Team (2017). The Economy. Economics for a changing world, Oxford University Press.

Literatura dodatkowa:

Stiglitz, J. E. (2004). Ekonomia sektora publicznego, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa.

NBP, Opinia Rady Polityki Pieniężnej do projektu Ustawy budżetowej za (bieżący) rok; https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/polityka_pieniezna/dokumenty/budzet.html

Rządowe strony internetowe

Literatura anglojęzyczna:

Blanchard, O. J., Amighini, A., & Giavazzi, F. (2021). Macroeconomics: a European perspective. Pearson.

Efekty uczenia się:

WIEDZA:

student/ka zna i wykorzystuje terminologię używaną w polityce gospodarczej, rozumie jej źródła oraz zastosowania w identyfikowaniu i interpretowaniu zjawisk i procesów ekonomicznych (K_W01)

student/ka zna podstawowe teorie oraz ogólną metodologię polityki gospodarczej (K_W02)

student/ka identyfikuje charakter i miejsce polityki gospodarczej w naukach ekonomicznych i systemie nauk społecznych i ich relacje do innych dyscyplin (K_W03)

student/ka rozumie zasady działania mechanizmu rynkowego oraz funkcjonowania instytucji ekonomicznych w wymiarze krajowym oraz relacje zachodzące między nimi, umie wskazać nieefektywności niewidzialnej ręki rynku oraz możliwości ich łagodzenia przez politykę gospodarczą (K_W05)

student/ka zna typy systemów gospodarczych oraz uwarunkowania systemów gospodarczych i polityki gospodarczej (K_W06)

student/ka potrafi wskazać fundamentalne dylematy współczesnej gospodarki krajowej i polityki gospodarczej (K_W014)

UMIEJĘTNOŚCI

student/ka potrafi dostrzegać i prawidłowo interpretować podstawowe uwarunkowania polityki gospodarczej oraz rozwiązywać dylematy polityki państwa w sferze gospodarki (K_U01)

student/ka potrafi analizować i prognozować procesy i zjawiska gospodarcze oraz społeczne, w szczególności te stanowiące konsekwencje wykorzystania instrumentów polityki gospodarczej (K_U02)

student/ka potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę do rozstrzygania dylematów społeczno-gospodarczych - potrafi ocenić realizację krajowej polityki gospodarczej, brać udział w dyskusji dotyczącej aktualnych uwarunkowań i dylematów polityki oraz przedstawiać swoje opinie (K_U05, K_U07)

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

student/ka uznaje znaczenie wiedzy ekonomicznej w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz korzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów, w szczególności w zakresie krajowej polityki gospodarczej (K_K02)

student/ka jest przygotowany/a do aktywności społecznej i obywatelskiej, m.in. aktywnego uczestnictwa w grupach, organizacjach i instytucjach związanych z krajową gospodarką i polityką gospodarczą, świadomego głosowania w wyborach na szczeblu krajowym (K_K03, K_K05)

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie pisemne - wynik z 2 sprawdzianów pisemnych (do 100 pkt)

Aktywność na zajęciach (do 30 pkt)

Ocena z zajęć zostanie wystawioną zgodnie z poniższą zasadą:

5: od 91 pkt

4,5: 81-90 punktów

4,0: 71 – 80 punktów

3,5: 61 – 70 punktów

3,0: 51 – 60 punktów

2,0: poniżej 51 punktów

Zakres tematów:

BLOK I:

Funkcje polityki gospodarczej: podstawowe pojęcia, systemy gospodarcze, słabości niewidzialnej ręki rynku, zadania polityki gospodarczej w gospodarce wolnorynkowej, uwarunkowania i cele polityki gospodarczej, gospodarka narodowa jako przedmiot oddziaływań państwa. Analiza uwarunkowań gospodarczych polityki gospodarczej w Polsce na podstawie informacji w prasie ekonomicznej.

Polityka państwa wobec rynku pracy: podstawowe pojęcia opisujące rynek pracy, rodzaje bezrobocia, rynek pracy i polityka państwa w głównych kierunkach teoretycznych, instytucjonalna obudowa rynku pracy, aktywna i pasywna polityka rynku pracy, analiza wybranych rozwiązań instytucjonalnych w Polsce. Analiza sytuacji na rynku pracy w Polsce na podstawie informacji w prasie ekonomicznej.

BLOK II:

Polityka budżetowa: pojęcia podstawowe, funkcje alokacyjna, redystrybucyjna i stabilizacyjna polityki budżetowej, próba analizy realizacji funkcji polityki w Polsce, aktywna i pasywna polityka budżetowa, rodzaje i skutki deficytu budżetowego. Wielkość, dynamika i struktura dochodów i wydatków budżetowych w Polsce. Deficyt budżetu państwa i sektora finansów publicznych w Polsce. Analiza uwarunkowań i głównych problemów polityki budżetowej w Polsce na podstawie informacji w prasie ekonomicznej.

Polityka pieniężna: podstawowe pojęcia, funkcje banków centralnych, cele i organy NBP, strategie polityki pieniężnej: monetarna, oddziaływania na stopę procentową, oddziaływania na kurs walutowy, strategia bezpośredniego celu inflacyjnego. Instrumenty polityki pieniężnej. Polityka pieniężna NBP w Polsce: uwarunkowania, strategia i instrumenty.

Metody dydaktyczne:

dyskusja, objaśnienie, burza mózgów, krótkie wystąpienia indywidualne studentów.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każda środa, 15:00 - 16:30, (sala nieznana)
Piotr Maleszyk 34/33 szczegóły
2 każda środa, 16:45 - 18:15, (sala nieznana)
Piotr Maleszyk 33/34 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-3dcdfd8c8 (2024-03-25)