Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Podstawy rachunkowości E-FR-LS-O.6.II
Wykład (W) Semestr zimowy 2023/2024

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Egzamin
Sposób weryfikacji efektów kształcenia: Egzamin ustny - umożliwia weryfikację efektów kształcenia w zakresie wiedzy, ale także umiejętności formułowania myśli, argumentowania i prezentacji problemów z wykorzystaniem terminologii właściwej dla rachunkowości jako języka biznesu.
Literatura:

Literatura podstawowa:

1. Gierusz B. Podręcznik samodzielnej nauki księgowania, Wyd. ODDiK, Gdańsk 2008 (lub późniejsze).

2. Matuszewicz J., .Matuszewicz P., Rachunkowość od podstaw, Finans-Serwis, Warszawa 2008 (lub późniejsze).

3. Podstawy rachunkowości. Aspekty teoretyczne i praktyczne, pod red. B.Micherdy, PWN, Warszawa 2005.

4. Ustawa o rachunkowości z 29 września 1994 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 120, z późn. zm.

5. Kamieniecka M., Nóżka A, Podstawy rachunkowości Zbiór zadań, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2022.

Literatura uzupełniająca:

1. Gmytrasiewicz M., Rachunkowość. Podstawowe założenia i zasady, Difin, Warszawa 2008.

2. Kuczyńska –Cesarz A., Rachunkowość, Warszawa 2001 (lub późniejsze).

3. Małkowska D., Inwentaryzacja od A do Z, ODDiK, Gdańsk 2008.

4. Olchowicz I., Tłaczała A. Sprawozdawczość finansowa według krajowych i międzynarodowych standardów, Difin, Warszawa 2008 (lub późniejsze).

5. Franklin, Mitchell, Patty Graybeal, and Dixon Cooper. Principles of Accounting, Volume 1 : Financial Accounting. OpenStax, 2021. Print.

6. Basioudis I.. Financial Accounting: The Basics, London : Routledge. 2019.

7. Cole, William Morse. Problems in the Principles of Accounting / William Morse Cole. Reprint 2013. Cambridge, MA: Harvard University Press,, 2014. Web.

Zasoby internetowe:

1. https://www.umcs.pl/pl/kompendium-terminow-z-zakresu-rachunkowosci-po-polsku-i-angielsku,8357.htm

Efekty uczenia się:

WIEDZA:

Student/studentka zna:

(W01) pojęcia używane w finansach i rachunkowości, teorie i metody badań wyjaśniające złożone zależności między nimi oraz ich zastosowania w identyfikowaniu i interpretowaniu zjawisk i procesów gospodarczych (K_W01);

(W02) zasady rejestrowania zdarzeń gospodarczych w podmiotach i instytucjach oraz normy i standardy rachunkowości i sprawozdawczości (KW_09);

(W03) podstawowe metody oceny efektywności poszczególnych obszarów gospodarowania (analiza finansowa, analiza przedsiębiorstwa) (KW_07).

UMIEJĘTNOŚCI:

Student/studentka potrafi:

(U01) posługiwać się przepisami prawa oraz systemami normatywnymi (rachunkowość, podatki) w celu rozwiązania konkretnych problemów i podejmowania odpowiednich działań (K_U04);

(U02)komunikować się z otoczeniem z użyciem specjalistycznej terminologii (K_U07);

(U03)prawidłowo przeprowadzić analizę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa (K_U03);

(U04)pozyskiwać informacje dotyczące zjawisk i procesów gospodarczych oraz dokonywać ich krytycznej oceny i analizy z wykorzystaniem zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych dla rozstrzygania dylematów finansowych w przedsiębiorstwie, gospodarce narodowej i Unii Europejskiej (K_U06);

(U05) przeprowadzić ocenę efektywności prostych projektów gospodarczych (K_U05);

(U06)samodzielnie planować i realizować własne uczenie się przez całe życie z wykorzystaniem technologii ICT (K_U12).

KOMPETENCJE SPOŁECZNE:

Student/studentka jest gotowy/a do:

(K01) odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych, dbania o tradycje wykonywanego zawodu (K_K06);

(K02) zachowania się w sposób profesjonalny, przestrzegania zasad etyki zawodowej i wymagania tego od innych (K_K05);

(K03) przeprowadzania krytycznej samooceny poziomu swojej wiedzy i umiejętności oraz podejmowania działań na rzecz ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego (K_K01);

(K04) uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych; zasięgania opinii eksperckich w razie trudności (K_K02).

EFEKTY SZCZEGÓŁOWE PRZEDMIOTU:

Wykład pozwala na zdobycie podstaw wiedzy księgowej i sprawozdawczości finansowej, zapoznaje z typowymi schematami ewidencji księgowej oraz uczy podstaw organizacji rachunkowości w przedsiębiorstwie. Nacisk kładziony jest na zrozumienie procesów zachodzących w jednostkach gospodarczych, pod kątem ich wpływu na sytuację majątkowo-finansową oraz osiągane przez jednostki wyniki.

W ramach zajęć zostaną omówione takie zagadnienia jak: rachunkowość jako system informacyjny; zakres przedmiotowy i podmiotowy rachunkowości; nadrzędne zasady rachunkowości; podstawowe pojęcia związane z bilansem (aktywa, pasywa, równowaga bilansowa), rachunkiem zysków i start (przychody i koszty, pojęcia bliskoznaczne, struktura rachunku wyników) i pozostałymi elementami sprawozdania finansowego; operacje gospodarcze i ich typy; konto księgowe i jego funkcjonowanie (w tym ewidencja syntetyczna, analityczna i pozabilansowa); podstawy rachunku kosztów; podstawy organizacji rachunkowości w przedsiębiorstwie (w tym inwentaryzacja, dowody księgowe, poprawa błędów księgowych odpowiedzialność za rachunkowość).

Przedmiot ma za zadanie wprowadzić w zagadnienia rachunkowości i stanowi podstawę dla takich przedmiotów jak rachunkowość finansowa, zarządcza, podatkowa, bankowa, ubezpieczeniowa, sprawozdawczość finansowa, analiza finansowa i finanse przedsiębiorstw.

Po ukończeniu zajęć student powinien:

- rozumieć istotę nadrzędnych zasad rachunkowości,

- znać elementy sprawozdania finansowego,

- prawidłowo klasyfikować pozycje bilansowe i wynikowe oraz umieć sporządzić bilans i rachunek zysków i strat (w wersji porównawczej i kalkulacyjnej),

- identyfikować operacje gospodarcze (rozróżniać ich typy i wpływ na ocenę sytuacji majątkowo-finansowej jednostki),

- potrafić zaksięgować typowe operacje gospodarcze zgodnie z zasadą podwójnego zapisu oraz sporządzić zestawienie obrotów i sald,

- rozumieć potrzebę i zasady prowadzenia ewidencji analitycznej,

- znać podstawy rachunku kosztów,

- określić jakie podmioty są zobligowana do prowadzenia rachunkowości, w tym podstawy prawne sprawozdawczości finansowej,

- znać zakres obowiązków związanych z rachunkowością, ustalić osoby odpowiedzialne za ich realizację oraz identyfikować potrzeby informacyjne różnych grup użytkowników informacji rachunkowej.

Metody i kryteria oceniania:

Egzamin w formie ustnej - losowane 3 pytania z listy ok 150 zagadnień udostępnionych na pierwszym wykładzie (przy czym na każde pytanie należy udzielić odpowiedzi). Natomiast na ostateczną ocenę z przedmiotu w 20% wpływ ma ocena z ćwiczeń, a w 80% ocena z egzaminu ustnego.

Uczestnictwo w wykładach.

. Pytania dzielone są na trzy grupy, tak by możliwa była ocena poziomu: - opanowania zagadnień teoretycznych, - umiejętności w zakresie ewidencji i sporządzania sprawozdania finansowego, - swobody komunikacyjnej i umiejętności dyskusji.

Uczestnictwo w wykładach.

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń.

Na ostateczną ocenę z przedmiotu składa się w 20% ocena z ćwiczeń i w 80% średnia ocena z trzech wylosowanych pytań (oceniane są: wiedza, umiejętność formułowania myśli, umiejętność posługiwania się terminologią właściwą dla rachunkowości i prowadzenia dyskusji naukowej).

Dodatkowo premiowane są: aktywne uczestnictwo w dyskusji na wykładach (odnotowywane przez prowadzącego), aktywność w rozwiązywaniu zadań/testów dostępnych na Wirtualnym Kampusie.

Zakres tematów:

1. Wprowadzenie do rachunkowości (w tym użytkownicy informacji rachunkowej, nadrzędne zasady rachunkowości) i podstawy prawne rachunkowości.(CIMA BA3_A, pkt 1b, 1c, 1e, 2a)

2. Majątek jednostek gospodarczych i bilans.(CIMA BA3_A, pkt 1d, 1g)

3. Operacje gospodarcze.

4. Konto księgowe i jego rola w ewidencji operacji gospodarczych, przekształcenia kont, rola zestawienia obrotów i sald. (CIMA BA3_A, pkt 1a; BA3_B, pkt 1a, 1b, 1c, 1d; BA3_C, pkt 3a)

5. Rachunek zysków i strat i funkcjonowanie kont wynikowych. (CIMA BA3_A, pkt 1d)

6. Podstawy rachunku kosztów.

7. Wyniki działalności gospodarczej, ich podział i typy rachunku zysków i strat.

8. Podstawy wyceny w rachunkowości.(CIMA BA3_A, pkt 1e)

9. Dokumentacja księgowa, plany kont, księgi rachunkowe, zasady inwentaryzacji, poprawa błędnych dowodów księgowych oraz błędnych zapisów w księgach rachunkowych.(CIMA BA3_A, pkt 1a; BA3_B, pkt 1a; BA3_B, pkt 1c, 1f)

10. Kapitały (fundusze) własne i specjalne.

11. Zestawienie zmian w kapitale własnym, Rachunek przepływów pieniężnych i Informacja dodatkowa. (CIMA BA3_A, pkt 1f)

Metody dydaktyczne:

- wykład informacyjny,

- wykład problemowy,

- prezentacja multimedialna,

- dyskusja,

- analiza przykładów obrazujących zasady ewidencji zdarzeń oraz sporządzania sprawozdania finansowego,

- wstępna analiza sytuacji finansowej na podstawie sprawozdania finansowego wybranej jednostki funkcjonującej w rzeczywistości gospodarczej.

Przy prowadzeniu zajęć w formie zdalnej wykorzystywane jest narzędzie MSTeams - wykład w formie synchronicznej;

Wszelkie materiały (pdf prezentacji powerpoint wykorzystywanych na wykładach, wzory sprawozdań finansowych, linki do źródeł prawa, krótkie filmiki w języku angielskim dotyczące poruszanej problematyki, ciekawostki) udostępniane są na platformie Wirtualny Kampus, gdzie Studenci po każdych zajęciach mają możliwość wypełnienia krótkiego testu, który ma pełnić rolę samokontroli stopnia opanowania materiału.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy wtorek, 16:45 - 18:15, (sala nieznana)
Małgorzata Kamieniecka 161/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.2.0