Uwagi: |
Prezentowany materiał miał za zadanie przybliżyć historię kolekcji od najstarszych uchwytnych świadectw świadomego gromadzenia artefaktów (trofea militarne), pochodzących z IX w. p.n.e. z kręgu kultury asyryjsko-babilońskiej i świata starożytnego poprzez kolejne epoki do czasów po Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Rewolucja francuska zapoczątkowała okres głębokich przemian mentalnych, który zaowocował między innymi zmianą podejścia do własności wcześniej skolekcjonowanych dzieł. Kolekcje będące przed rewolucją prywatnymi własnościami, udostępniane wąskiej, elitarnej grupie, po rewolucji przekazywane były na własność lokalnych społeczeństw. Od lat pięćdziesiątych XIX wieku rozpoczął się na wielką skalę proces zakładania muzeów z wolnym dostępem do ich zbiorów dla wszystkich, którzy chcieli je poznać.
|
Literatura: |
Folga-Januszewska Dorota, Muzeologia, muzeografia, muzealnictwo, „Muzealnictwo”, 2008, t. 49, s. 200-203.
Miłośnictwo rzeczy. Studia z historii kolekcjonerstwa na ziemiach polskich w XIX wieku, red. Kamila Kłudkiewicz, Michał Mencfel, Biblioteka Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków, 2014.
Pomian Krzysztof, Od skarbca do muzeum. Historia świata, t. 1, Wydawnictwo Słowo/ Obraz Terytoria, Gdańsk 2023.
Pomian Krzysztof, Muzeum Historia świata. Zakotwiczenie w Europie 1789-1850, t. 2, Wydawnictwo Słowo/ Obraz Terytoria, Gdańsk 2023.
Żygulski Zdzisław (jun), Muzea na świecie. Wstęp do muzealnictwa, Państwowe Wydawnictwa Naukowe, Warszawa 1982.
|
Zakres tematów: |
1. U źródeł najstarszych kolekcji (kolekcje Asyrii, Egiptu, Grecji, Etrurii, Rzymu,
Scytii)
2. Konstantynopol, miasto-muzeum sztuki
3. Kolekcje humanistów w XV wieku.
4. Znaczenie kolekcjonerstwa cesarzy, królów, książąt w czasach nowożytnych
dla muzeów w XIX wieku
5. Muzea sztuki po Wielkiej Rewolucji Francuskiej (typologia muzeów).
|