Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Finanse międzynarodowe

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: E-FR-LN-F-FM
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Finanse międzynarodowe
Jednostka: Wydział Ekonomiczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 1.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Wymagania wstępne:

Podstawy makroekonomii

Godzinowe ekwiwalenty punktów ECTS:

a) godziny kontaktowe (z udziałem nauczyciela akademickiego): łącznie 9 g./ 0,5 ECTS, w tym:

- wykład 9 g. /0,5 ECTS


b) godziny niekontaktowe (praca własna studenta):

- studiowanie literatury 15 godz./ 0,25 ECTS

- przygotowanie się do egzaminu 20 g./ 0,25 ECTS


Sumaryczna ilość godzin dla przedmiotu: 44

Sumaryczna ilość punktów ECTS dla przedmiotu: 1 ECTS

Sposób weryfikacji efektów kształcenia:

- pytania zadawane studentom podczas wykładów

- dyskusja dydaktyczna

- obserwacja postaw i wypowiedzi studentów odnośnie poruszanych zagadnień

- zaliczenie pisemne



Pełny opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z problematyką finansów międzynarodowych oraz przekazanie im wiedzy umożliwiającej samodzielną analizę sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych (pieniężnym, kapitałowym i walutowym) oraz analizę przyczyn i skutków kryzysów finansowych w ujęciu globalnym i z punktu widzenia konkretnego kraju.

Studenci powinni zyskać umiejętności: oceny wpływu na gospodarkę kraju relacji finansowych z zagranicą, w tym rodzaju kursu walutowego, zmiany poziomu kursu walutowego, zmian poszczególnych pozycji w bilansie płatniczym; przeprowadzenia analizy konwergencji gospodarczej kraju ze strefą euro oraz oceny korzyści i zagrożeń związanych z przyjęciem wspólnej waluty; wykorzystania zdobytej wiedzy z zakresu Finansów międzynarodowych dla celów praktyki gospodarczej.

Literatura:

PODSTAWOWA

1. J. Bilski, M. Janicka, T. Miziołek, Międzynarodowy system finansowy, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2016. IBUKlibra: http://han.bg.umcs.edu.pl/han/ibuk/https/libra.ibuk.pl/book/157778.

2. B. Bernaś (red.), Finanse międzynarodowe, Wyd. 1, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021. IBUKlibra: http://han.bg.umcs.edu.pl/han/ibuk/https/libra.ibuk.pl/reader/finanse-miedzynarodowe-bogumil-bernas-361.

3. L. Oręziak, Finanse Unii Europejskiej i strefy euro, SGH, Warszawa 2020. IBUKlibra: http://han.bg.umcs.edu.pl/han/ibuk/https/libra.ibuk.pl/reader/finanse-unii-europejskiej-leokadia-oreziak-1030.

4. K. Twarowska-Mól, Międzynarodowy system walutowy. Od złota do waluty cyfrowej, CeDeWu, Warszawa 2021.

5. M. Gruszczyński, Kryzysy walutowe, bankowe i zadłużeniowe w gospodarce światowej, Wyd. 2, CeDeWu, Warszawa 2018.

6. P. Krugman, M. Obstfeld, M. Melitz, International Finance: Theory and Policy, ‎ Pearson Education Limited; 12th edition, 2022.

7. F.S. Mishkin, The Economics of Money, Banking and Financial Markets, 12th edition, Pearson, 2018.

8. K. Zielińska-Lont, Unia bankowa i jej znaczenie dla funkcjonowania sektora bankowego Unii Europejskiej, Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2020. IBUKlibra: http://han.bg.umcs.edu.pl/han/ibuk/https/libra.ibuk.pl/reader/unia-bankowa-i-jej-znaczenie-dla-funkcjonowania-sektora-bankowego-klaudia-zielinska-lont-230099.

UZUPEŁNIAJĄCA

1. T. Bhogal, A. Trivedi, International Trade Finance: A Pragmatic Approach, ‎ Palgrave Macmillan; 2nd ed., 2019.

2. P. Kowalewski, G. Tchorek, Mechanizmy funkcjonowania strefy euro, NBP, Warszawa 2010.

3. K. Lutkowski, Finanse międzynarodowe. Zarys problematyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007.

4. B. Mucha-Leszko, Strefa euro. Wprowadzanie, funkcjonowanie, międzynarodowa rola euro, Wyd. UMCS, Lublin 2007.

5. J. N. Kallianiotis, Foreign Exchange Rates and International Finance. New York: Nova 2019 (Business, Technology and Finance Ser). Baza EBSCO E-book Collection w BG, https://search-1ebscohost-1com-16e5v7xq91721.han.bg.umcs.edu.pl/login.aspx?direct=true&db=e000xww&AN=2235579&lang=pl&site=ehost-live .

6. W. Przybylska-Kapuścińska (red.), Instrumenty pochodne w globalnej gospodarce, NBP, Warszawa 2012.

7. B. Mucha-Leszko, M. Kąkol,, Globalizacja i zmiany w układzie sił gospodarczych a międzynarodowy system walutowy [w:] E. Molendowski (red.), Globalizacja i regionalizacja we współczesnym świecie, Księga jubileuszowa dedykowana Profesor Irenie Pietrzyk, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków 2012, s. 313-322.

Efekty uczenia się:

Wiedza:

K_W01 Student opisuje ze zrozumieniem pojęcia, metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między zjawiskami i procesami w różnych obszarach finansów międzynarodowych.

K_W03 Student poprawnie porządkuje wszystkie elementy międzynarodowego systemu finansowego i przedstawia ich rolę w tym systemie. W szczególności wymienia funkcje międzynarodowych instytucji finansowych i określa ich wpływ na funkcjonowanie gospodarki w wymiarze regionalnym (w tym w UE i SE) i globalnym.

K_W04 Student rozróżnia czynniki wpływające na relacje między podmiotami gospodarującymi oraz instytucjami finansowymi w skali krajowej i międzynarodowej.

K_W05 Student rozpoznaje i wyjaśnia mechanizmy ekonomiczne wpływające na zachowania podmiotów finansów międzynarodowych i interpretuje ich skutki dla gospodarki krajowej i globalnej.

K_W06 Student dobrze rozpoznaje metody i narzędzia pozwalające na pozyskiwanie danych dotyczących międzynarodowych rynków finansowych i polityki finansowej w wymiarze krajowym, regionalnym i globalnym.

K_W08 Student wyjaśnia normy prawne obowiązujące w skali globalnej i regionalnej, jak np. standardy bazylejskie czy wspólne regulacje w ramach rynku finansowego UE/SE.

K_W13 Student posiada dokładną wiedzę na temat działania mechanizmu międzynarodowego rynku finansowego, w szczególności identyfikuje korzyści i zagrożenia związane z jego globalizacją.

Umiejętności:

K_U01 Student potrafi przeprowadzić samodzielną analizę sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych przy uwzględnieniu zmieniających się czynników ekonomicznych oraz analizę przyczyn i skutków kryzysów finansowych w ujęciu globalnym i z punktu widzenia konkretnego kraju.

K_U02 Student potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną z zakresu finansów międzynarodowych do objaśnienia złożonych zjawisk i procesów gospodarczych, a także do rozwiązywania różnorodnych problemów gospodarczych na poziomie krajowym, UE i globalnym. W szczególności potrafi wskazać przyczyny nierównowagi w bilansie płatniczym i określić właściwe działania w ramach polityki gospodarczej państwa służące przywróceniu równowagi zewnętrznej i wewnętrznej w warunkach stałych i płynnych kursów walutowych.

K_U05 Student potrafi ocenić efektywność prowadzonej polityki finansowej na poziomie ugrupowania integracyjnego i ocenić „optymalność” wspólnego obszaru walutowego.

K_U06 Student posiada umiejętność pozyskiwania i analizy statystyk dotyczących międzynarodowego systemu finansowego i finansów UE, które czerpie z różnych baz danych i raportów międzynarodowych instytucji finansowych. Potrafi analizować rachunki bilansu płatniczego oraz rozwiązywać zadania dot. transakcji walutowych.

K_U07 W procesie komunikowania się student umiejętnie posługuje się fachową terminologią i prezentuje specjalistyczną wiedzę z zakresu finansów międzynarodowych w sposób zrozumiały dla różnych kręgów odbiorców.

Kompetencje społeczne:

K_K01 i K_K02 Student potrafi samodzielnie rozszerzać swoją wiedzę z zakresu finansów międzynarodowych, w tym korzystając z opracowań i baz danych międzynarodowych i regionalnych organizacji finansowych (np. MFW, BIS, EBC). Potrafi także krytycznie ocenić jej poziom w porównaniu do wiedzy ekspertów oraz skorzystać z ich opinii w razie merytorycznych wątpliwości odnośnie rozstrzyganych zagadnień.

K_K04 Student jest przygotowany do kreatywnego myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy w międzynarodowym otoczeniu gospodarczym (w tym w szczególności uwzględniania ryzyka walutowego i zmian międzynarodowych regulacji i polityki gospodarczej).

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2022/2023" (zakończony)

Okres: 2023-02-27 - 2023-06-25
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 9 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Magdalena Kąkol
Prowadzący grup: Magdalena Kąkol
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0