Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Opakowania w logistyce

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: E-LG-2S-O.6
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (0419) Biznes i administracja Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Opakowania w logistyce
Jednostka: Wydział Ekonomiczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 5.00 (zmienne w czasie) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Wymagania wstępne:

Zaawansowana wiedza w obszarze logistyki, w tym zasad organizacji procesów produkcji i dystrybucji towarów.


Godzinowe ekwiwalenty punktów ECTS:

Godzinowe ekwiwalenty punktów ECTS:

a) godziny kontaktowe (z udziałem nauczyciela akademickiego):

łącznie: 18 g/3 ECTS, w tym:

• wykład 15 godz. / 2 ECTS

• ćwiczenia 15 godz. / 2 ECTS

b) godziny niekontaktowe (praca własna studenta): 20 godz. / 2 ECTS


Sumaryczna ilość godzin dla przedmiotu: 50

Sumaryczna ilość punktów ECTS dla przedmiotu: 6 ECTS

Sposób weryfikacji efektów kształcenia:

Egzamin (online)

Ćwiczenia: kolokwium


Pełny opis:

Celem zajęć jest zapoznanie studentów z problematyką zarządzania opakowaniami w przedsiębiorstwie.

Omawiane problemy dotyczą kwestii związanych m.in. z aspektami technicznymi opakowań, wymaganiami prawnymi, uwarunkowaniami marketingowymi, z aspektami związanymi z zarządzaniem produkcją, sprawnym przekazywaniem informacji przy wsparciu rozwiązań teleinformatycznych.

Studenci poznają zasady kodowania informacji stosowane w systemie GS1.

Ważnym elementem zarządzania opakowaniami w logistyce są aspekty ekologiczne, zarządzania opakowaniami w ramach gospodarki cyrkulacyjnej (circular economy).

Literatura:

Literatura podstawowa

1. Korzeniowski A., Skrzypek M , Szyszka G., Opakowanie w systemach logistycznych, wyd. III zmienione, Wyd. ILLUMINATIO, 2015.

2. Dudziński Z., Opakowania w gospodarce magazynowej, wyd. OODK, wydanie II, 2014.

3. Żakowska H., Opakowania a środowisko, PWN, 2017.

Literatura uzupełniająca

4. Szymczak J., Ankiel-Homa M., Opakowanie jednostkowe w działaniach marketingowych przedsiębiorstw, AE Poznań, 2007.

5. Jałmużna I., Kozieł K., Rola opakowań w procesach logistycznych, Łódź, 2011.

6. Colin F. Hales, Opakowania jako instrument marketingu, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1999.

7. Dudziński Z.: Opakowania w gospodarce magazynowej z dokumentacją i wzorcową instrukcją gospodarowania opakowaniami, Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr Sp. z o .o ., Gdańsk 2007.

8. Jakowski S., Opakowania transportowe – Poradnik, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne 2007.

9. What is a circular economy?

https://ellenmacarthurfoundation.org/topics/circular-economy-introduction/overview

Efekty uczenia się:

WIEDZA:

W01 Student / studentka wymienia podstawowe pojęcia, teorie i metody badawcze wyjaśniające złożone zależności między zjawiskami, procesami i podmiotami w logistyce oraz możliwości ich zastosowania w praktycznej działalności logistycznej.

W02 Student / studentka określa specyfikę przedsiębiorstw i procesów logistycznych oraz instytucji gospodarczych, stanowiących ich otoczenie, w wymiarze regionalnym, krajowym, UE i globalnym.

W03 Student / studentka zna podstawowe relacje procesowe, o charakterze informacyjnym, fizycznym pomiędzy podmiotami gospodarującymi tworzącymi łańcuchy dostaw w skali krajowej i międzynarodowej.

W04 Student / studentka zna podstawowe cele i zadania w aspekcie zarządzania opakowaniami w procesach logistycznych.

W05 Student / studentka zna typy opakowań wykorzystywanych w procesach logistycznych.

W06 Student / studentka zna w stopniu pogłębionym mechanizmy funkcjonowania pracownika, menedżera i przedsiębiorcy w aspekcie organizacji i realizacji działalności logistycznej.

W07 Student / studentka zna podstawowe metody, techniki i narzędzia właściwe dla zarządzania procesami logistycznymi, pozwalające na pozyskiwanie, przetwarzanie i analizę danych społeczno-gospodarczych w branży logistycznej.

W08 Student / studentka zna podstawowe metody oceny efektywności i skuteczności przedsiębiorstw logistycznych w poszczególnych obszarach funkcjonalnych (m.in. stosowania wskaźników i mierników logistycznych).

W09 Student / studentka zna przepisy prawa, konwencji międzynarodowych oraz normy organizacyjne regulujące funkcjonowanie podmiotów gospodarczych, w szczególności w branży logistycznej.

W10 Student / studentka zna zasady zarządzania przedsiębiorstwami logistycznymi, w tym zarządzania strategicznego opartego na analizie strategicznej organizacji, jej otoczenia oraz procesów logistycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych.

W11 Student / studentka zna zasady poprawnego znakowania towarów w opakowaniach jednostkowych i zbiorczych, numerowania zgodnie z systemem GS1, technologie do odczytywania i przekazaywania informacji kodowanych w postaci kodów kreskowych, zawartych na etykietach logistycznych. 

UMIEJĘTNOŚCI:

U01 Student / studentka potrafi wykorzystać nabytą wiedzę do identyfikowania i prawidłowego interpretowania zjawisk i procesów logistycznych zachodzących w przedsiębiorstwach prodykcyjnych i usługowych.

U02 Student / studentka potrafi formułować i rozwiązywać problemy logistyczne oraz wykonywać zadania w warunkach niepewności i możliwości powstania potencjalnego ryzyka o charakterze gospodarczym, politycznym, społecznym poprzez zastosowanie właściwych metod i narzędzi pozyskiwania i przetwarzania informacji, krytyczną analizę i syntezę pochodzących z nich danych, z wykorzystaniem doświadczeń uzyskanych w ramach praktyk zawodowych.

U03 Student / studentka potrafi realizować zadania i podejmować decyzje w warunkach niepewności, identyfikując poziom ryzyka i minimalizując jego wpływ. 

U04 Student / studentka potrafi prawidłowo przeprowadzić analizę wybranych obszarów funkcjonalnych przedsiębiorstwa logistycznego oraz jego otoczenia konkurencyjnego (w tym makrootoczenia) w sferze funkcjonowania przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych.

U05 Student / studentka potrafi zaplanować załadunek opakowań jednostkowych, zbiorczych, ich poprawną paletyzację i konterneryzację (w tym z zastosowanie dostępnych narzędzi informatycznych do planowani azaładunków). 

U06 Student / studentka potrafi komunikować się z otoczeniem z użyciem specjalistycznej terminologii logistycznej. 

U07 Student / studentka potrafi planować i realizować procesy dotyczące załadunków, odpowiedniego zabezpieczenia opakowań zbiorczych w konterenrach i naczepach samochodowych w celu organizacji przewozów międzynarodowych,

U08 Student / studentka potrafi określać koszty usług logistycznych oraz definiować sposoby ich optymalizacji.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE:

K01 Student / studentka dokonuje krytycznej samooceny poziomu własnej wiedzy i umiejętności oraz jest świadomy / świadoma konieczności ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego, uzupełniania wiedzy i doskonalenia umiejętności.

K02 Student / studentka uznaje znaczenie wiedzy w rozwiązywaniu problemów społeczno-gospodarczych oraz korzystania z wiedzy eksperckiej w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązywaniem problemów.

K03 Student / studentka jest świadom / świadoma wartości współdziałania i pracowania w zespołach, organizacjach i instytucjach, pełniąc w nich różne role.

K04 Student / studentka uznaje konieczność myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy przy realizacji zadań w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, w tym również świadczenia usług logistycznych. 

K05 Student / studentka uznaje nieodzowność odpowiedzialnego przygotowywania się do swojej pracy, jej sumiennego wykonywania, zachowania się w sposób profesjonalny i przestrzegania zasad etyki zawodowej oraz prawidłowego identyfikowania i rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem zawodu logistyka, spedytora.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2022/2023" (zakończony)

Okres: 2022-10-01 - 2023-02-01
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Sergiusz Kuczyński
Prowadzący grup: Sergiusz Kuczyński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/2024" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-02-04
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Monika Ratajczyk
Prowadzący grup: Monika Ratajczyk
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-cf0b884f2 (2024-04-02)