Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Branża TSL na świecie

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: E-LG-LS-TSL
Kod Erasmus / ISCED: 14.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (1041) Usługi transportowe Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Branża TSL na świecie
Jednostka: Wydział Ekonomiczny
Grupy:
Strona przedmiotu: https://kampus.umcs.pl
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Wymagania wstępne:

Pogłębiona wiedza w zakresie logistyki, procesów logistycznych.

Podstawowa wiedza w zakresie transportu i spedycji.

Podstawowa wiedza w zakresie międzynarodowych stosunków gospodarczych.

Godzinowe ekwiwalenty punktów ECTS:

a) godziny kontaktowe (z udziałem nauczyciela akademickiego): 60 g.

wykład – 30 godz.

ćwiczenia – 30 godz.

1 p. ECTS

b) godziny niekontaktowe (praca własna studenta):

studiowanie literatury 30 g.

1 p. ECTS

Sumaryczna ilość godzin dla przedmiotu: 90 g.

Sumaryczna ilość punktów ECTS dla przedmiotu: 2

Sposób weryfikacji efektów kształcenia:

Egzamin (test online), egzamin poprawkowy (ustny),

wykonanie ćwiczeń, kalkulacji,

Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest wykonanie zadań związanych z dokumentacją stosowaną w międzynarodowych operacjach handlowych, organizacją i realizacją operacji logistycznych, kalkulacją kosztów operacji.

Pełny opis:

Kierunki rozwoju współczesnej logistyki są ściśle związane z tendencjami wpływającymi na oblicze gospodarki światowej. Najważniejszymi czynnikami są procesy globalizacji, zmiany technologiczne w sferze komunikacji i transportu, postępującą liberalizacją międzynarodowych stosunków gospodarczych pomiędzy państwami i ugrupowaniami gospodarczymi. Nowoczesna gospodarka opiera się na otwartości gospodarek narodowych, coraz szerszej internacjonalizacji działalności przedsiębiorstw w ramach międzynarodowych łańcuchów dostaw. Integracja łańcuchów dostaw w globalne sieci logistyczne stanowi najpoważniejszy trend i wezwanie dla logistyki XXI wieku.

Stymulatorem zmian organizacyjnych w łańcuchach dostaw stała się rosnąca liczba uczestników transakcji międzynarodowych oraz presja na obniżenie kosztów organizacji i przepływu dóbr oraz informacji w łańcuchach logistycznych. Istotną stała się tendencja koncentracji na kluczowej działalności oraz powierzania funkcji transportowych i logistycznych wyspecjalizowanym operatorom logistycznym z branży TSL (Transport-Spedycja-Logistyka). Przedsiębiorstwa działające w branży TSL oferują szeroki spektrum usług logistycznych takich jak magazynowanie, transport, szeroko pojęta spedycja, pakowanie, śledzenie przesyłek, projektowanie tras przewozowych, marszrutyzacja, zarządzanie taborem itd.

Przedsiębiorstwa branży TSL działają na rynku globalnym w warunkach, w których mogą występować różnego rodzaju ryzyka, mieć miejsce sytuacje kryzysowe. Problem piractwa i terroryzmu, ryzyko siły wyższej, ryzyka o charakterze politycznym, gospodarczym i społecznym wpływają na działalność przedsiębiorstw. W celu przewidywania i unikania licznych ryzyk przedsiębiorstwa z branży TSL opracowują i wdrażają nowoczesne systemy aktywnego zarządzania ryzykiem.

Literatura:

Literatura podstawowa:

1. Logistyka, red. D.Kisperska-Moroń, S.Krzyżaniak, ILIM, Poznań 2009.

2. Transport i spedycja w handlu zagranicznym, red. T.Szczepaniak, Warszawa 2002.

3. Podręcznik spedytora – transport, spedycja i logistyka, Polska Izba Spedycji i Logistyki, Gdynia 2020.

4. Logistyka ponad granicami, red. S.Abt, ILIM, Poznań 2000.

5. Usługi logistyczne. Teoria i praktyka, red. Włodzimierz Rydzkowski, ILIM, Poznań 2011.

6. Transport i spedycja, Wyd. II, Maciej Stajniak, Marcin Foltyński, Marcin Hajdul, Agnieszka Krupa, ILIM, Poznań 2008.

7. E.Januła, T.Truś, Ż.Gutowska, Spedycja, Warszawa 2011

8. Logistyka. Teoria i praktyka. Tom 1 i 2, red. Stanisław Krawczyk, Warszawa, 2011.

9. Anna Maria Jeszka, Sektor usług logistycznych. W teorii i w praktyce. Wydanie 2, Warszawa 2013.

Literatura uzupełniająca:

1. J.Dyczkowska, Marketing usług logistycznych, Warszawa, 2014.

2. Incoterms® 2020 – Reguły MIH do stosowania w krajowych i międzynarodowych warunkach handlowych, Warszawa 2020. Tłumaczenie Polskiego Komitetu Międzynarodowej Izb Handlowej.

3. Rolf Neise, Container Logistics: The Role of the Container in the Supply Chain, Kogan Page 2018.

4. The Handbook of Logistics and Distribution Management: Understanding the Supply Chain, Kogan Page 2017.

5. Gwynne Richards, Susan Grinsted, The Logistics and Supply Chain Toolkit: Over 100 Tools for Transport, Warehousing and Inventory Management Kogan Page 2020.

Zasoby internetowe:

Videoblog Omega Pilzno "CplusE", https://www.youtube.com/channel/UC_DMAmQyyvKXGTLz_5Tvmvw

Kanał Omega Pilzno „Na palecie”, https://www.youtube.com/channel/UChnvktH9xhfXDh4YYsAgBug

Portal Trans Edu, https://edu.trans.eu

TSL biznes, https://tsl-biznes.pl

Intermodal News, www.intermodalnews.pl

Eurologistics, www.eurologistics.pl

Zielona rewolucja w transporcie intermodalnym. TMS i nowoczesne technologie, https://www.youtube.com/watch?v=7hD23EGQTyg

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w transporcie i logistyce

https://www.youtube.com/watch?v=Cwjp4q5C27I

Efekty uczenia się:

WIEDZA:

W01 Student / studentka wymienia podstawowe pojęcia, teorie i metody badawcze wyjaśniające złożone zależności między zjawiskami, procesami i podmiotami w logistyce oraz możliwości ich zastosowania w praktycznej działalności logistycznej.

W02 Student / studentka określa specyfikę przedsiębiorstw i procesów logistycznych oraz instytucji gospodarczych, stanowiących ich otoczenie, w wymiarze regionalnym, krajowym, UE i globalnym.

W03 Student / studentka opisuje podstawowe relacje (ekonomiczne i procesowe) o charakterze informacyjnym, fizycznym i finansowym między podmiotami gospodarującymi oraz instytucjami społeczno-gospodarczymi w skali krajowej i międzynarodowej.

W04 Student / studentka definiuje podstawowe relacje (ekonomiczne i procesowe) o charakterze informacyjnym, fizycznym i finansowym między podmiotami gospodarującymi oraz instytucjami społeczno-gospodarczymi w skali krajowej i międzynarodowej.

W05 Student / studentka określa podstawowe cele i zadania branży TSL w globalnej gospodarce.

W06 Student / studentka zna w stopniu pogłębionym mechanizmy funkcjonowania pracownika, menedżera i przedsiębiorcy w aspekcie organizacji i realizacji działalności logistycznej.

W07 Student / studentka określa podstawowe metody, techniki i narzędzia właściwe dla zarządzania procesami logistycznymi, pozwalające na pozyskiwanie, przetwarzanie i analizę danych społeczno-gospodarczych w branży TSL.

W08 Student / studentka wyjaśnia podstawowe metody oceny efektywności i skuteczności przedsiębiorstw logistycznych w poszczególnych obszarach funkcjonalnych (m.in. stosowania wskaźników i mierników logistycznych)..

W09 Student / studentka zna przepisy prawa, konwencji międzynarodowych  oraz normy organizacyjne, kulturowe i etyczne regulujące funkcjonowanie podmiotów gospodarczych w branży TSL.

W10 Student / studentka wyjaśnia zasady zarządzania przedsiębiorstwami logistycznymi, w tym zarządzania strategicznego opartego na analizie strategicznej organizacji, jej otoczenia oraz procesów logistycznych w branży TSL.

W11 Student / studentka określa zasady przygotowania i zawierania umów dotyczących świadczenia usług logistycznych, spedycyjnych, operacji terminalowych. 

W12 Student / studentka opisuje zasady optymalnego zarządzania zasobami i procesami logistycznymi, celem których jest rozwiązanie tzw. "konfliktów kosztowych" (trade-off).

UMIEJĘTNOŚCI:

U01 Student / studentka potrafi wykorzystać nabytą wiedzę do identyfikowania i prawidłowego interpretowania zjawisk i procesów zachodzących w branży TSL.

U02 Student / studentka formułuje i rozwiązuje problemy logistyczne jak również wykonuje zadania w warunkach niepewności i możliwości powstania potencjalnego ryzyka o charakterze gospodarczym, politycznym, społecznym poprzez zastosowanie właściwych metod i narzędzi pozyskiwania i przetwarzania informacji, krytyczną analizę i syntezę pochodzących z nich danych, z wykorzystaniem doświadczeń uzyskanych w ramach praktyk zawodowych.

U03 Student / studentka realizuje zadania i podejmuje decyzje w warunkach niepewności, identyfikując poziom ryzyka i minimalizując jego wpływ.

U04 Student / studentka wyszukuje, gromadzi i analizuje niezbędne informacje konieczne do podejmowania decyzcji w ramach tzw. "konfliktów kosztowych" (trade-off). 

U05 Student / studentka przeprowadza analizę wybranych obszarów funkcjonalnych przedsiębiorstwa logistycznego oraz jego otoczenia konkurencyjnego (w tym makrootoczenia) w sferze funkcjonowania przedsiębiorstw z branży TSL.

U06 Student / studentka poprawnie przygotuje dokumentację przewozową, ubezpieczeniową, płatniczą dotyczącą realizacji zadań w zakresie świadczenia usług realizowanych przez podmioty z branży TSL. 

U07 Student / studentka komunikuje się z otoczeniem z użyciem specjalistycznej terminologii logistycznej, ubezpieczeniowej, finansowej. 

U08 Student / studentka planuje i realizuje procesy dotyczące przewozów międzynarodowych, planuje drogi przewozu, zarządza czasem realizowanych operacji logistycznych. 

U09 Student / studentka planuje czas pracy kierowców zgodnie z przepisami prawa krajowego oraz konwencji międzynarodowych.

U10 Student / studentka określa koszty usług logistycznych oraz definiuje sposoby ich optymalizacji.

U11 Student / studentka opisuje zasady funkcjonowania systemów do zarządzania transportem (TMS), magazynami (WMS), systemów telematycznych, systemów wymiany danych w usługach logistycznych.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE:

K01 Student / studentka dokonuje krytycznej samooceny poziomu własnej wiedzy i umiejętności oraz jest świadomy / świadoma konieczności ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego, uzupełniania wiedzy i doskonalenia umiejętności.

K02 Student / studentka uznaje znaczenie wiedzy w rozwiązywaniu problemów społeczno-gospodarczych oraz korzystania z wiedzy eksperckiej w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązywaniem problemów.

K03 Student jest świadom / studentka jest świadoma wartości współdziałania i pracowania w zespołach, organizacjach i instytucjach, pełniąc w nich różne role.

K04 Student / studentka uznaje konieczność myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy przy realizacji zadań w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, w tym również świadczenia usług logistycznych. 

K05 Student / studentka uświadamia sobie nieodzowność odpowiedzialnego przygotowywania się do swojej pracy, jej sumiennego wykonywania, zachowania się w sposób profesjonalny i przestrzegania zasad etyki zawodowej oraz prawidłowego identyfikowania i rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem zawodu logistyka, spedytora.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2022/2023" (zakończony)

Okres: 2022-10-01 - 2023-02-01
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Sergiusz Kuczyński
Prowadzący grup: Sergiusz Kuczyński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/2024" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-02-04
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Sergiusz Kuczyński
Prowadzący grup: Sergiusz Kuczyński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2024/2025" (w trakcie)

Okres: 2024-10-01 - 2025-02-03
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 15 godzin więcej informacji
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Tomasz Białowąs
Prowadzący grup: Tomasz Białowąs
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0