Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Giełda i obrót papierami wartościowymi

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: E-FR-LS-BiRF.9
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (0412) Finanse, bankowość i ubezpieczenia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Giełda i obrót papierami wartościowymi
Jednostka: Wydział Ekonomiczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Wymagania wstępne:

Wiedza podstawowa z zakresu rynków finansowych.

Godzinowe ekwiwalenty punktów ECTS:

a) godziny kontaktowe (z udziałem nauczyciela akademickiego):

łącznie: 45 godz/2 ECTS, w tym:

- wykład 30 godz.

- ćwiczenia 15 godz.


b) godziny niekontaktowe (praca własna studenta):

łącznie 75 godz./2 ECTS, w tym:

- przygotowanie do zajęć dydaktycznych 15 godz.

- studiowanie literatury 30 godz.

- przygotowanie do zaliczenia ćwiczeń i egzaminu: 30 godz.


Sumaryczna ilość godzin dla przedmiotu: 120 godz.

Sumaryczna ilość punktów ECTS dla przedmiotu: 4 ECTS


Sposób weryfikacji efektów kształcenia:

Wykład: Egzamin pisemny w formie testu zawierającego 40 lub 50 pytań o różnym stopniu trudności i różnej formie (jednokrotnego wyboru, wielokrotnego wyboru, prawda/fałsz, dopasowania, pytania otwarte).

Ćwiczenia: Kolokwium pisemne polegające na rozwiązaniu zadań. Aktywność podczas zajęć.

Efekty uczenia się będą weryfikowane w zakresie wiedzy w oparciu o prace pisemne (test i kolokwium), zaś w zakresie umiejętności i kompetencji społecznych w oparciu o aktywność na zajęciach.


Pełny opis:

Wykład ma na celu przekazanie i ugruntowanie wiedzy na temat funkcjonowania giełdy i jej znaczenia w gospodarce rynkowej oraz przedstawienie informacji na temat obrotu papierami wartościowymi i działalności polskich instytucji finansowych organizujących i wspierających obrót giełdowy.

Ćwiczenia mają wykształcić umiejętności kompleksowego śledzenia wydarzeń rynkowych, ich interpretacji i podejmowania właściwych decyzji finansowych, także w oparciu o omówione strategie inwestycyjne oraz praktyczne przykłady i rozwiązywane zadania.

Literatura:

Literatura podstawowa

Czekaj J. (red.), Rynki, instrumenty i instytucje finansowe, PWN, Warszawa 2008.

Dębski W., Rynek finansowy i jego mechanizmy, PWN, Warszawa 2014.

Jajuga K., Jajuga T., Inwestycje. Instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa, PWN, Warszawa 2015.

Sopoćko A., The essential of financial markets. Handbook for students, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Warsaw 2011.

Literatura uzupełniająca

Smith B.M., A History of the Global Stock Market. From Ancient Rome to Silicon Valley, University of Chicago Press, 2004.

Sopoćko A., Rynkowe instrumenty finansowe, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2010.

Ziarko-Siwek U. (red.), Giełdy kapitałowe w Europie, CedeWu, Warszawa 2007.

Materiały dostępne na stronach internetowych GPW w Warszawie, giełd światowych, FESE, WFE etc.

Efekty uczenia się:

Wiedza:

- Student zna i rozumie pojęcia związane z giełdami papierów wartościowych oraz obrotem instrumentami finansowymi na giełdach papierów wartościowych.

- Student zna i rozumie charakter i zasady działania giełd papierów wartościowych oraz instytucji z nimi współpracujących w wymiarze regionalnym, krajowym i globalnym.

- Student zna i interpretuje podstawowe zasady i regulacje w obszarach związanych z funkcjonowaniem giełd papierów wartościowych.

- Student zna i rozumie sposoby i techniki finansowania przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem pozyskiwania kapitału poprzez emisję akcji i obligacji na giełdach papierów wartościowych.

- Student zna i rozumie działanie mechanizmu rynkowego w obrocie instrumentami finansowymi na giełdach papierów wartościowych.

Umiejętności:

- Student potrafi dostrzegać i prawidłowo interpretować podstawowe zjawiska i procesy zachodzące na giełdach papierów wartościowych.

- Student potrafi komunikować się z otoczeniem z użyciem specjalistycznej terminologii z zakresu giełd papierów wartościowych.

- Student potrafi wykorzystać nabytą wiedzę teoretyczną do formułowania i rozwiązywania złożonych i nietypowych problemów oraz analizowania i prognozowania procesów i zjawisk zachodzących na giełdach papierów wartościowych.

Kompetencje społeczne:

- Student jest gotów do przeprowadzania krytycznej samooceny poziomu swojej wiedzy i umiejętności w zakresie giełd i obrotu papierami wartościowymi oraz podejmowania działań na rzecz ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego.

- Student jest gotów do uznawania znaczenia wiedzy dotyczącej rynków finansowych w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz zasięgania opinii eksperckich w razie trudności.

- Student jest gotów do zachowywania się w sposób profesjonalny, przestrzegania zasad etycznych obowiązujących na rynkach finansowych i wymagania tego od innych.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.2.0-32439b0f2 (2025-04-22)