Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Przedmiot fakultatywny

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: H-PF-ARW-2S.4
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Przedmiot fakultatywny
Jednostka: Wydział Historii i Archeologii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Wymagania wstępne:

Brak wymagań wstępnych.

Sposób weryfikacji efektów kształcenia:

Praca zaliczeniowa - wykonanie zadania, polegającego na analizie dokumentu z czasów staropolskich, tj. odczytanie podstawowych, zawartych w nim danych, jego krytyka zewnętrzna i sklasyfikowanie. Opcjonalnie - referat lub prezentacja poświęcona źródłom z XVI-XVIII wieku, przechowywanym w polskich archiwach.

Pełny opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studenta z różnorodnością zasobów rękopiśmiennych z XVI-XVIII wieku, przechowywanych w archiwach polskich oraz zagranicznych. Chodzi tu zarówno o archiwa państwowe, kościelne, jak i kancelarie parafialne, gdzie do dziś znajduje się wiele akt z czasów staropolskich. Student ma możliwość poznania podstawowych zespołów archiwalnych oraz konkretnych przykładów zgromadzonej w nich dokumentacji. Prezentacja multimedialna skanów wybranych dokumentów ma ułatwić określenie ich rodzaju i dokonania krytyki zewnętrznej, co jest pożądaną umiejętnością w pracy archiwisty.

Poszczególne bloki tematyczne są poświęcone prowadzeniu ksiąg metrykalnych chrztów, ślubów oraz zgonów w XVI-XVIII wieku, spuściźnie źródłowej do dziejów szpitali, szkół parafialnych i bractw religijnych. Także aktom wizytacji biskupich i innym źródłom z XVI-XVIII wieku w archiwach diecezjalnych.

Odrębne miejsce zajmuje wojsko i akta skarbowo-wojskowe z XVI-XVIII wieku, aparat administracyjny i najważniejszy zasób z nim związany, czyli Metryka Koronna. Ważne miejsce w zasobach archiwalnych zajmują źródła do dziejów polskiego parlamentaryzmu i samorządu szlacheckiego dawnej Rzeczypospolitej.

Księgi grodzkie i ziemskie zawierają materiały związane z dawnym sądownictwem, jak również całokształtem życia społeczno-politycznego i gospodarczego Polski. Omówione zostaną Akta Referendarii Koronnej i Trybunału Koronnego, Archiwum Skarbu Koronnego, inwentarze gospodarcze i inne źródła do życia gospodarczego Polski XVI-XVIII wieku.

W wielu polskich i zagranicznych archiwach przechowywane są materiały z dawnych archiwów podworskich i rodzinnych. Odrębnie omówione zostaną materiały do dziejów Polski XVI-XVIII wieku w archiwach zagranicznych.

Literatura:

Zalecana literatura przedmiotu - zobacz poziom niżej.

Efekty uczenia się:

Student zdobywa wiedzę pozwalającą na określenie archiwów oraz nazw i rodzajów zespołów archiwalnych, zawierających materiały z czasów staropolskich. Poznaje charakter podstawowych zespołów archiwalnych oraz rodzajów przechowywanych w nich źródeł. Potrafi określić rodzaj dokumentu i dokonać jego podstawowej krytyki zewnętrznej, co jest pożądaną umiejętnością w pracy archiwisty. Zdobywa wiedzę oraz umiejętności, ułatwiające profesjonalne zajmowanie się dokumentami z okresu wczesnonowożytnego.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-3dcdfd8c8 (2024-03-25)