Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Praktyki

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: H-PRAK-TCAK-1S.3
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Praktyki
Jednostka: Wydział Filologiczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: (brak danych)
Wymagania wstępne:

1. Student samodzielnie wybiera praktykodawcę czyli miejsce realizacji praktyk, konsultuje je z opiekunem praktyk z ramienia Instytutu Kulturoznawstwa, który ostatecznie zatwierdza wybór dokonany przez studenta.

2. Student samodzielnie odbywa rozmowę w wybranej instytucji, dotyczącą realizacji jego praktyk (realizowany projekt, termin, patron tj. opiekun praktyk z ramienia instytucji).

3. Student, przed rozpoczęciem praktyk, w wyznaczonym terminie przedkłada mailowo opiekunowi praktyk z ramienia Instytutu Kulturoznawstwa informacje o praktykodawcy (nazwa instytucji i adres do korespondencji), terminie odbywania praktyk oraz patronie praktyk (imię i nazwisko opiekuna praktyk z ramienia praktykodawcy). Opiekun potwierdza otrzymanie powyższych danych mailem zwrotnym, akceptując tym samym wybór miejsca praktyk wybranego przez studenta.

4. Przynajmniej na tydzień przed rozpoczęciem praktyk, student zgłasza się do miejsca ich odbywania i podpisuje z praktykodawcą Deklarację praktykodawcy o przyjęciu praktykanta w celu odbycia praktyki objętej programem studiów (wzór dostępny elektronicznie na stronach UMCS i u opiekuna praktyk, również w wersjach językowych ukraińskiej i angielskiej).

5. Powyższą deklarację student wypełnia i podpisuje w dwóch egzemplarzach – po jednym dla praktykodawcy (zostaje w miejscu odbywania praktyki) i dla Dziekanatu (egzemplarz ten student przekazuje opiekunowi praktyk, a ten dostarcza ją do Dziekanatu). Deklaracja musi zawierać pieczątkę kierownictwa instytucji-praktykodawcy.

6. Harmonogram praktyk każdego studenta należy opracować najpóźniej w pierwszym dniu pobytu w placówce w porozumieniu z kierownictwem instytucji-praktykodawcy i patronem (tj. opiekunem praktyk z ramienia praktykodawcy).

7. Student samodzielnie sporządza Dziennik praktyk (wzór dostępny elektronicznie na stronach UMCS i u opiekuna praktyk). Edytuje go elektronicznie, przedstawia do zaliczenia podpisany i opieczętowany wydruk.

8. Po zakończeniu praktyk patron wydaje pisemną opinię o odbytych praktykach w dwu formach: Opinia patrona praktyki o praktykancie (w części B Dziennika praktyk) oraz Zaświadczenie o odbytej praktyce.

9. Student zgłasza się po zaliczenie praktyk do opiekuna praktyk z ramienia Instytutu Kulturoznawstwa w terminie określonym programem studiów:

a) zaliczenie wpisywane jest do indeksu oraz systemu USOS;

b) student przedkłada wypełniony dziennik praktyk i Zaświadczenie o odbytej praktyce (oba dokumenty wraz z opinią patrona);

c) student odbywa rozmowę na temat realizowanych w trakcie praktyk zadań, ich zakresu i stopnia samodzielności, a także – na temat instytucji, w której odbywał praktyki (m.in. jako miejsca odbycia praktyk dla kolejnych studentów);

d) student może przedstawić dodatkową dokumentację (graficzną, multimedialną i inne załączniki) swojego osobistego wkładu w realizowane w trakcie praktyk zadania.

Godzinowe ekwiwalenty punktów ECTS:

Godziny kontaktowe:

Konsultacje indywidualne - 1 h

Zaliczenie przedmiotu - 1 h

Godziny niekontaktowe:

Praca studenta w instytucji kultury - 45 h

Przygotowanie do realizacji praktyk - 5 h

Studiowanie dokumentacji - 8 h

Przygotowanie do zaliczenia - 2 h

Sposób weryfikacji efektów kształcenia:

Prezentacja - W01, W02, K02, K03

Projekt - W02, U01, U02, K01, K04

Pełny opis:

1. Praktyczne zastosowanie wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie zajęć.

2. Poznanie ogólnych zasad organizacji i funkcjonowania wybranej instytucji, stowarzyszenia, fundacji, agencji reklamowej, redakcji portalu internetowego, telewizji i innej instytucji zajmującej się szeroko pojętą działalnością medialną i/lub kulturową (np. mediateki, medialaby, fundacje, galerie sztuki, domy, centra, instytuty kultury, akademickie ośrodki kultury, agencje interaktywne i in.)

3. Doskonalenie praktycznych umiejętności i kompetencji, istotnych w wykonywaniu zawodu pracownika instytucji kultury poprzez:

a) realizację projektów (o różnym charakterze) związanych z kulturą i technologiami cyfrowymi;

b) doskonalenie warsztatu kulturoznawcy – specjalisty w dziedzinie animacji kultury cyfrowej.

4. Poznanie celów, zadań, form, metod i wyników pracy instytucji kultury w aspekcie funkcjonowania i promocji kultury cyfrowej.

5. Poznanie różnorodnych uwarunkowań funkcjonowania instytucji i realizacji działań związanych z kulturą i mediami.

6. Szczegółowo cele i czas trwania praktyk realizowanych w kolejnych semestrach wyznacza opiekun praktyk z ramienia Instytutu Kulturoznawstwa UMCS.

Literatura:

Dokumentacja i literatura - zależą od miejsca i czasu odbywania praktyk przez studenta.

Efekty uczenia się:

Wiedza

W01 – Student rozumie i potrafi scharakteryzować misję i rolę instytucji kultury, w której realizowana jest praktyka: K_W02, K_W10

W02 –Student zna zasady zarządzania wykorzystywane w praktyce instytucji kultury: K_W12

Umiejętności:

U01– Student wykonuje podstawowe zadania charakterystyczne dla specyfiki instytucji kultury, w której odbywana jest praktyka: K_U05, K_U06

U02 – Student stosuje techniki i narzędzia pracy przyjęte w danej instytucji kultury oraz potrafi wdrażać nowoczesne rozwiązania IT w jej działalności: K_U05, K_U12

Kompetencje społeczne:

K01 – Student potrafi współpracować w grupie i wspólnie z innymi rozwiązywać problemy oraz wykonywać powierzone zadania: K_K02, K_K04, K_K06, K_K07

K02 – Student potrafi doceniać, wzmacniać i konstruktywnie wykorzystywać różnorodność kulturową: K_K07

K03 – Student ma świadomość konieczności kształcenia się przez całe życie i doskonalenie własnych kwalifikacji zawodowych w zależności od oczekiwań rynku pracy: K_K01

K04 – Student przestrzega zasad etyki, postępuje zgodnie z zasadami prawa, kieruje się normami etycznymi i regułami profesjonalnego postępowania w działalności zawodowej: K_K02, K_K04

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2022/2023" (zakończony)

Okres: 2022-10-01 - 2023-02-01
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Praktyka zawodowa, 75 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Radosław Bomba
Prowadzący grup: Radosław Bomba
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Praktyka zawodowa - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-3dcdfd8c8 (2024-03-25)