Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Technologia informacyjna [POL-SM.239] Semestr zimowy 2024/2025
Konwersatorium, grupa nr 2

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Technologia informacyjna [POL-SM.239]
Zajęcia: Semestr zimowy 2024/2025 [24/25Z] (w trakcie)
Konwersatorium [KW], grupa nr 2 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień). (brak danych)
Liczba osób w grupie: 23
Limit miejsc: (brak danych)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Andrzej Demczuk
Literatura:

- R. Williams: Prezentacja, która robi wrażenie. Projekty z klasą. Helion. Gliwice 2011.

- B. Bylina, J. Bylina, J. Mycka: Podstawy technologii informacyjnej i informatyki w przykładach i zadaniach. Wydawnictwo UMCS. Lublin 2007.

- J. Pokorska: Technik informatyk. Oprogramowanie biurowe. Helion. Gliwice 2010.

- P. Lenar: Sekrety skutecznych prezentacji multimedialnych. One press. Helion, Gliwice 2008.

Zakres tematów:

Tematy Prezentacji Indywidualnych:

Rola USA w kontekście toczącej się wojny w strefie Gazy? Czy wojnie można było zapobiec?

W aktualnej wojnie w strefie Gazy głównymi stronami konfliktu są:

1. Izrael: Izraelskie Siły Obronne (IDF) prowadzą operacje militarne przeciwko Hamasowi oraz innym grupom zbrojnym działającym w Strefie Gazy. Izrael odpowiada na ataki rakietowe ze strony tych grup, a jego działania obejmują naloty, ostrzał oraz operacje lądowe.

2. Hamas: Radykalna islamska organizacja zbrojna, która kontroluje Strefę Gazy od 2007 roku. Hamas prowadzi ostrzał rakietowy na terytorium Izraela i odpowiada za główne działania zbrojne ze strony palestyńskiej.

3. Palestyński Islamski Dżihad (PIJ): Jest drugą co do wielkości grupą zbrojną w Strefie Gazy, która również bierze aktywny udział w atakach na Izrael, koordynując swoje działania z Hamasem.

4.

Chociaż głównymi aktorami są Izrael i grupy zbrojne z Gazy, wiele innych państw odgrywa rolę pośrednią lub wpływa na dynamikę konfliktu:

1. Egipt: Egipt jest tradycyjnym mediatorem w konflikcie izraelsko-palestyńskim, często podejmując się prób wynegocjowania zawieszenia broni. Jest też ważnym dostawcą pomocy humanitarnej dla Gazy.

2. Iran: Iran jest głównym sojusznikiem i dostawcą wsparcia finansowego oraz militarnego dla Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, wspierając te grupy w ich działaniach przeciwko Izraelowi.

3. Katar: Katar dostarcza pomoc humanitarną dla Gazy oraz ma znaczącą rolę dyplomatyczną, często angażując się w mediacje pomiędzy stronami konfliktu.

4. Stany Zjednoczone: USA są głównym sojusznikiem Izraela, zapewniając mu wsparcie militarne, polityczne i dyplomatyczne. Administracja USA odgrywa też ważną rolę w próbach mediacji i wezwań do deeskalacji.

5. Turcja: Turcja, pod rządami prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, otwarcie wspiera sprawę palestyńską i krytykuje działania Izraela, choć jej rola w mediacjach jest ograniczona.

6. Liga Państw Arabskich: Chociaż Liga Arabska nie uczestniczy bezpośrednio w konflikcie, państwa członkowskie, takie jak Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, i Jordania, podejmują dyplomatyczne działania mające na celu deeskalację sytuacji oraz humanitarną pomoc dla Gazy.

Te państwa i organizacje mają wpływ na przebieg konfliktu, chociaż bezpośrednimi uczestnikami walk są Izrael i grupy zbrojne ze Strefy Gazy.

Metody dydaktyczne:

Konwersatorium będzie prowadzone w formie wykładu i dyskusji. Podczas zajęć studenci będą na bieżąco prezentowali efekty przygotowywanych prac, odnoszących się do analizowanych tematów z zakresu stosunków międzynarodowych.

Metody i kryteria oceniania:

• Obecność i aktywność merytoryczna na ćwiczeniach

• Prezentacja

• Artykuł

Uwagi:

Podstawowym celem przedmiotu jest przekazanie studentom ważnych umiejętności w zakresie poszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł internetowych oraz nauczenie studentów stosowania programów komputerowych (Microsoft Word, Power Point itp.) we wspomaganiu uczenia się. Podczas prowadzonych zajęć studenci będą przede wszystkim pracować na aktualnych tekstach naukowych związanych bezpośrednio z dyscypliną Stosunków Międzynarodowych i dzięki temu dodatkowo będą na bieżąco śledzić aktualne wydarzenia zachodzące w środowisku międzynarodowym.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-b5331d677 (2024-12-19)