Absolwent kierunku kognitywistyka studia I stopnia posiada ogólne interdyscyplinarne przygotowanie w zakresie nauk o poznaniu, w tym wiedzę z zakresu filozofii umysłu, teorii poznania i komunikacji, językoznawstwa kognitywnego i semiotyki, psychologii poznawczej i neuronauki oraz informatyki i sztucznej inteligencji. Wiedza ogólna absolwenta obejmuje znajomość różnych podejść do umysłu człowieka jako ucieleśnionego, usytuowanego systemu poznawczego.
Absolwent potrafi wyróżniać, opisywać i analizować wybrane procesy poznawcze: percepcję, uwagę, pamięć, język i komunikację, rozwiązywanie problemów, twórcze myślenie, działanie - z perspektywy psychologii poznawczej i neuronauki.
Absolwent ma wiedzę w zakresie modelowania wybranych zdolności poznawczych z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji. W szczególności potrafi analizować człowieka jako naturalny system wymieniający informacje z innymi ludźmi, maszynami i środowiskiem.
Absolwent posiada rozwinięte umiejętności w zakresie analizy i krytycznej oceny wypowiedzi językowych oraz formułowania wypowiedzi argumentacyjnych i perswazyjnych. Posiada wiedzę z ogólnej metodologii nauk oraz wiedzę i umiejętności w zakresie metodologii wybranego obszaru badań nad poznaniem. Umie przygotować od strony formalno-redakcyjnej tekst naukowy.
Absolwent posługuje się sprawnie nowymi technologiami informatycznymi zarówno na poziomie systemów operacyjnych, jak i aplikacji użytkowych. Posiada także elementarne umiejętności programowania.
Absolwent posiada bardzo dobrą znajomość praktyczną języka angielskiego, w szczególności w obszarach związanych z kierunkiem studiów.
Absolwent potrafi pracować w zespole interdyscyplinarnym: potrafi korzystać z wiedzy i doświadczeń innych ludzi oraz wnosi własny wkład. Potrafi dostosować język komunikacji do poziomu wiedzy i umiejętności różnych odbiorców.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia aktywności zawodowej w jednym z trzech obszarów: design, media lub Big Data.
|