Absolwent studiów I stopnia na kierunku socjologia o profilu praktycznym dysponuje zaawansowaną wiedzą ogólną z zakresu socjologii, na którą składa się znajomość zjawisk i procesów społecznych, oraz zależności i uwarunkowań pomiędzy nimi oraz całe mechanizmy. Ponadto zna praktyczne zastosowania wiedzy socjologicznej.
Znajomość wybranych faktów, obiektów i zjawisk składających się na uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę socjologiczną sprawia, że absolwent rozpoznaje kluczowe zagadnienia społeczne oraz główne problemy współczesnego świata wynikające z rozwoju cywilizacyjnego wraz z odnoszącymi się do nich stanowiskami naukowymi i społecznymi. W trakcie zajęć absolwent poznał również wybrane zagadnienia z zakresu zaawansowanej socjologicznej wiedzy szczegółowej oraz główne trendy rozwojowe w socjologii.
Absolwent posiada również rozbudowaną wiedzę o metodach badań stosowanych w naukach socjologicznych oraz metodach właściwych do wyjaśniania i prognozowania zjawisk i procesów socjologicznych.
Praktyczna wiedza absolwenta socjologii obejmuje również ekonomiczne, prawne i inne uwarunkowania działalności badawczej i analitycznej socjologa oraz zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości.
Dzięki uczestnictwu w ćwiczeniach, laboratoriach, konwersatoriów i seminariów absolwent studiów potrafi innowacyjnie wykorzystywać posiadaną wiedzę do rozwiązywania złożonych zadań teoretycznych i praktycznych w zakresie socjologii. Między innymi jest w stanie również interpretować rzeczywistość społeczną, rozpoznawać, wyjaśniać uwarunkowania i konsekwencje problemów społecznych, a także prognozować zjawiska społeczne.
W ramach zajęć z rozbudowanego bloku metodologicznego i innych przedmiotów absolwent uzyskał umiejętność formułowania i weryfikowania hipotez wyjaśniających określone zjawiska i procesy społeczne, korzystania z literatury socjologicznej, danych zastanych i danych wytworzonych oraz dokonywać ich analizy, syntezy oraz twórczej interpretacji i prezentacji informacji w celu rozwiązania złożonych i nietypowych problemów społecznych.
Szczególnie istotną częścią kompetencji socjologa są nabyte przez absolwenta umiejętności dobierania i stosowania właściwych teorii, metod i narzędzi socjologicznych w badaniach socjologicznych. Absolwent jest również przygotowany do skutecznego komunikowania się na tematy specjalistyczne z zakresu socjologii ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców. Podczas zajęć praktycznych i z bloku przedmiotów uzupełniających absolwent nabył umiejętności pracy w grupie, kierowania pracą grupy jak i pracą własną. Posługuje się również językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia.
Absolwent gotowy jest do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym: nie tylko wypełniania zobowiązań społecznych, ale również inspirowania i organizowania działalności na rzecz środowiska społecznego i do przewodzenia zespołom i organizacjom realizującym cele społeczne. Jest gotów również, w ramach nabytych podczas studiów kompetencji do inicjowania działań na rzecz interesu publicznego, oraz odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych.
|