Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Geografia Wojskowa i Zarządzanie Kryzysowe

Informacje o programie studiów

Kod: Z-GWZK-LS
Nazwa: Geografia Wojskowa i Zarządzanie Kryzysowe
Tryb studiów: stacjonarne
Rodzaj studiów: I stopnia
Czas trwania: 3.5-letnie
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane w ramach wszystkich toków nauczania programu (w przypadku tego programu zdefiniowano tylko jeden możliwy tok nauczania). Kierunki: geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe
geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe geograficzne uwarunkowania obronności
geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe zarządzanie ryzykiem środowiskowym
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane tylko w ramach niektórych toków nauczania programu (związane z konkretnymi etapami). Kierunki do
wyboru:
(brak)
Jednostki organizacyjne oferujące ten program studiów Jednostki: Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (od 00/01) [ inne programy w tej jednostce ]

Jeśli interesują Cię konkretne, indywidualne wymagania, jakie musisz spełnić na aktualnym etapie studiów, to zajrzyj do modułu zaliczeń etapów:

moje zaliczenia etapów

Główny tok nauczania

Pozostałe toki nauczania

Dodatkowe informacje

Możliwe do uzyskania certyfikaty:
  • Geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe - inżynier
Uprawnienia zawodowe:

Absolwenci studiów inżynierskich na kierunku geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe dysponują podstawową oraz zaawansowaną wiedzą z zakresu wybranych dyscyplin obejmujących nauki ścisłe i przyrodnicze, nauki o bezpieczeństwie, geografia społeczno-ekonomiczna, inżynieria środowiska, nauki inżynieryjno-techniczne, nauki społeczne.

Student wyposażony w wiedzę z ww. zakresów będzie umiał połączyć teoretyczne rozwiązania z praktycznymi umiejętnościami zdobytymi w trakcie procesu kształcenia, w szczególności będzie miał kompetencje do: przygotowania analiz środowiskowych w kontekście geografii wojskowej i zarządzania kryzysowego; oceny zjawisk społeczno-ekonomicznych istotnych dla obronności, bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego; prowadzenia monitoringu środowiskowego; pozyskiwania, przetwarzania i analizowania danych przestrzennych; formułowania wniosków dotyczących stanu środowiska na podstawie uzyskanych danych i własnych obserwacji; wykorzystania w praktyce instrumentów, technik teledetekcyjnych i geodezyjnych oraz danych przestrzennych i materiałów kartograficznych. Szczególna umiejętnością będzie kompleksowe spojrzenie na środowisko przyrodnicze i społeczno-gospodarcze w kontekście obronności i zarządzania w sytuacjach kryzysowych.

Poza zdobyciem tzw. umiejętności twardych absolwent uzyska kompetencje miękkie, m.in. w postaci przygotowania do pracy w grupie, kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz działania pod presją czasu w sytuacjach kryzysowych, w tym też komunikowania.

Kompetencje absolwenta kierunku pozwolą na zatrudnienie w służbach mundurowych i cywilnych, takich jak Wojsko Polskie, Policja, Służba Celna, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, jako specjalista lub analityk w strukturach kryzysowych administracji publicznej różnego szczebla, w centrach zarządzania i powiadamiania kryzysowego, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w Służbie Ochrony Państwa, w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dalsze studia: (brak danych)
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-5bf0dd92a (2025-03-17)