Uprawnienia zawodowe: |
Absolwenci studiów inżynierskich na kierunku geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe dysponują podstawową oraz zaawansowaną wiedzą z zakresu wybranych dyscyplin obejmujących nauki ścisłe i przyrodnicze, nauki o bezpieczeństwie, geografia społeczno-ekonomiczna, inżynieria środowiska, nauki inżynieryjno-techniczne, nauki społeczne.
Student wyposażony w wiedzę z ww. zakresów będzie umiał połączyć teoretyczne rozwiązania z praktycznymi umiejętnościami zdobytymi w trakcie procesu kształcenia, w szczególności będzie miał kompetencje do: przygotowania analiz środowiskowych w kontekście geografii wojskowej i zarządzania kryzysowego; oceny zjawisk społeczno-ekonomicznych istotnych dla obronności, bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego; prowadzenia monitoringu środowiskowego; pozyskiwania, przetwarzania i analizowania danych przestrzennych; formułowania wniosków dotyczących stanu środowiska na podstawie uzyskanych danych i własnych obserwacji; wykorzystania w praktyce instrumentów, technik teledetekcyjnych i geodezyjnych oraz danych przestrzennych i materiałów kartograficznych. Szczególna umiejętnością będzie kompleksowe spojrzenie na środowisko przyrodnicze i społeczno-gospodarcze w kontekście obronności i zarządzania w sytuacjach kryzysowych.
Poza zdobyciem tzw. umiejętności twardych absolwent uzyska kompetencje miękkie, m.in. w postaci przygotowania do pracy w grupie, kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz działania pod presją czasu w sytuacjach kryzysowych, w tym też komunikowania.
Kompetencje absolwenta kierunku pozwolą na zatrudnienie w służbach mundurowych i cywilnych, takich jak Wojsko Polskie, Policja, Służba Celna, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, jako specjalista lub analityk w strukturach kryzysowych administracji publicznej różnego szczebla, w centrach zarządzania i powiadamiania kryzysowego, w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, w Służbie Ochrony Państwa, w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
|