Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku archeologia posiada rozszerzoną i pogłębioną wiedzę o specyfice przedmiotowej i metodologicznej archeologii, którą jest w stanie twórczo rozwijać i stosować w praktyce. Ma gruntowną wiedzę o powiązaniach archeologii z innymi dyscyplinami humanistycznymi i przyrodniczymi, posiada umiejętność jej integrowania i zastosowania w sytuacjach profesjonalnych. Opanował warsztat metodyczny i metodologiczny studiowanej dyscypliny, jest w pełni przygotowany do prowadzenia terenowych badań archeologicznych, samodzielnego opracowywania ich wyników oraz kierowania zespołem badawczym. Jest w stanie samodzielnie analizować źródła archeologiczne oraz formułować i rozwiązywać problemy badawcze.
Profil zawodowy absolwentów:
- dogłębna wiedza teoretyczna i źródłoznawcza z zakresu archeologii
- wszechstronne przygotowanie do prowadzenia samodzielnych badań terenowych
- umiejętność opracowania wyników badań w formie zgodnej z obowiązującą metodyką i wymogami konserwatorskimi
- umiejętność korzystania z metod i osiągnięć dyscyplin pomocniczych archeologii
- umiejętność tworzenia publikacji naukowych i prezentacji wyników swoich badań gabinetowych i terenowych w warunkach konferencyjnych i dydaktycznych.
Wiedza teoretyczna i praktyczna nabyta w trakcie studiów powinna umożliwić absolwentom wykonywanie zawodu archeologa, w tym prowadzenie badań archeologicznych zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. nr 162, poz. 1568 z późniejszymi zmianami) i rozporządzeniami wykonawczymi do niej.
Absolwenci mogą podjąć pracę w: placówkach naukowych, muzealnych, kulturalnych, urzędach konserwatorskich oraz firmach archeologicznych.
|