Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Archeologia, stacjonarne II stopnia

Informacje o programie studiów

Kod: HA-AR-2S
Nazwa: Archeologia, stacjonarne II stopnia
Tryb studiów: stacjonarne
Rodzaj studiów: II stopnia
Czas trwania: 2-letnie , 4 semestry
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane w ramach wszystkich toków nauczania programu (w przypadku tego programu zdefiniowano tylko jeden możliwy tok nauczania). Kierunki: archeologia
Kierunki, specjalności i specjalizacje poznawane tylko w ramach niektórych toków nauczania programu (związane z konkretnymi etapami). Kierunki do
wyboru:
(brak)
Jednostki organizacyjne oferujące ten program studiów Jednostki: Wydział Historii i Archeologii (od 21/22) [ inne programy w tej jednostce ]

Jeśli interesują Cię konkretne, indywidualne wymagania, jakie musisz spełnić na aktualnym etapie studiów, to zajrzyj do modułu zaliczeń etapów:

moje zaliczenia etapów

Główny tok nauczania

Pozostałe toki nauczania

Dodatkowe informacje

Warunki przyjęcia:

świadectwo dojrzałości i dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia

Możliwe do uzyskania certyfikaty:
  • Magisterium - Archeologia
Uprawnienia zawodowe:

Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku archeologia posiada rozszerzoną i pogłębioną wiedzę o specyfice przedmiotowej i metodologicznej archeologii, którą jest w stanie twórczo rozwijać i stosować w praktyce. Ma gruntowną wiedzę o powiązaniach archeologii z innymi dyscyplinami humanistycznymi i przyrodniczymi, posiada umiejętność jej integrowania i zastosowania w sytuacjach profesjonalnych. Opanował warsztat metodyczny i metodologiczny studiowanej dyscypliny, jest w pełni przygotowany do prowadzenia terenowych badań archeologicznych, samodzielnego opracowywania ich wyników oraz kierowania zespołem badawczym. Jest w stanie samodzielnie analizować źródła archeologiczne oraz formułować i rozwiązywać problemy badawcze.

Profil zawodowy absolwentów:

- dogłębna wiedza teoretyczna i źródłoznawcza z zakresu archeologii

- wszechstronne przygotowanie do prowadzenia samodzielnych badań terenowych

- umiejętność opracowania wyników badań w formie zgodnej z obowiązującą metodyką i wymogami konserwatorskimi

- umiejętność korzystania z metod i osiągnięć dyscyplin pomocniczych archeologii

- umiejętność tworzenia publikacji naukowych i prezentacji wyników swoich badań gabinetowych i terenowych w warunkach konferencyjnych i dydaktycznych.

Wiedza teoretyczna i praktyczna nabyta w trakcie studiów powinna umożliwić absolwentom wykonywanie zawodu archeologa, w tym prowadzenie badań archeologicznych zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. nr 162, poz. 1568 z późniejszymi zmianami) i rozporządzeniami wykonawczymi do niej.

Absolwenci mogą podjąć pracę w: placówkach naukowych, muzealnych, kulturalnych, urzędach konserwatorskich oraz firmach archeologicznych.

Dalsze studia:

Możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe i studia doktoranckie.

kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-5bf0dd92a (2025-03-17)